Butler County's great daily newspaper
Advertisement | Advertise Here

Death Notices


Ronald E. Kniess, formerly of Prospect
Sandra L. McGinty, Slippery Rock
Michael A. Neff, Chicora
Dale C. Sargent, Cabot


August 21,2019


Dr. Robert N. Aebersold, Greensboro, N.C.
George A. Martsolf, Butler
Darlene Ellen Henderson Texter, Harrisville


August 20,2019


John J. Cuda, Butler
Anthony Joseph Dellach III, Sarver
Ava Mae Otterman, Butler
Lillian C. Walker, Valencia


August 19,2019


Rita Christine Knoll Barnhart, formerly of Chicora
Vickie L. DeThomas, Allison Park
Kenneth Merle Gould, Butler
Michael V. Stevens, Grove City
Mary Ann Taylor, South Middleton Township, Pa.
Dolores “Dee” Ann Zonarich, Stuart, Fla.


August 17,2019


Wanda L. Cranmer, Butler
Elsie Elizabeth (Gilliland) Kooser, Wilkinsburg
Daniel W. Peffer, Zelienople
Genevieve “Jenny” Frances Rice, Chicora


August 16,2019


Susan “Sue” G. Anderson, Prospect
Marie Gaborko, Butler
Dale J. “Moe” Heckert, Butler
Patricia Ann Jurysta, Butler
Gary D. Kelly, Butler
Alberta M. Lavorini, formerly of Butler
Joseph Francis Lucas Jr., Butler
Cecelia A. Pacella, Cranberry Township
Mary Eleanor Snider “Eleanor,” Butler
Jack Donald VanGorder, Butler


August 15,2019


H. Joyce Catt, Butler
Robert “Bobby” A. Hudeck Jr., Butler
Louis W. Nesbitt, Zelienople
George John Phillips Jr., Cowpens, S.C.
Sally J. Shultz, Sugarcreek Township


August 14,2019


H. Joyce Catt, Butler
Carl L. Comperatore, Sarver
Edward E. Desmond, Butler
Nikole Tarr, Butler


August 13,2019


Frances Mary Brucker, Slippery Rock, formerly of West View
Jackie L. “J.L.” Kaltenbaugh, Connoquenessing
Carey William “Bill” Lindsay, Butler
Martha E. Sweeney, Petrolia
Regis Coleman Waag, Slippery Rock, Worth Township, Butler County
M. Kathleen “Kathy” Wallace, Butler


August 12,2019


Margaret Mary Albert, Butler
Lilburn Bruce Cooper, Slippery Rock
Mitchell E. Habil, Butler
Donna R. Kriess Hobaugh, Butler
Darlene Jenkins, Butler
Andrew Charles Lavender, Neptune Beach, Fla.
Raymond C. Robinson Sr., Butler


August 10,2019


Bill D. Bish, Smicksburg, formerly of Butler
Henry F. Brody Jr., East Butler
Lilburn Cooper, Slippery Rock
Richard A. Evans, Adams Township
Donna R. Hobaugh, Karns City
Edna Grace Neely Ifft, Butler
Charlotte Elizabeth Moore, Butler


August 09,2019



Henry F. Brody Jr., East Butler
Dr. Gordon Thomas Fletcher, Prospect
John Knox, Callery
Jason T. Kohlmeyer, Jackson Township
Janet J. Lucas Shumaker, Zelienople
Robert L. Steighner, Butler


August 08,2019


Dr. Gordon Thomas Fletcher, Prospect
Wesley F. Hamilton, Lancaster Township
Jeanne Karen McQuistion, Portersville
Robert C. “Sponge Bob” Peters, Butler
April M. Strader, Slippery Rock
Anita “Faye” Wulff, Butler


August 07,2019


Hazel E. “Snookie” Caldwell, Grove City
Dr. Gordon T. Fletcher, Prospect
Lillian B. Girdwood, Cabot
James Wilbur Rankin Jr., Saxonburg


August 06,2019


Charles C. “Chuck” Bowers, Ohioville
Danielle “Dani” Hipple, Sligo
Elizabeth A. (Tenerowicz) Pechan, Kittanning


August 05,2019


Merlene S. Houtz, Penn Hills
Donna Lee Mennor, Butler
Dr. Frank C. Richardson, Ph.D., Gibsonia


August 03,2019


Marjorie E. Bailey, East Brady
Byron S. Mable Jr., Butler


August 02,2019


Ronald Glenn Allison, Slippery Rock
Marjorie E. Bailey, East Brady
Elizabeth Ann “Beth” Bonney, formerly of Butler
Charles Edward “Chuck” Doria, Orlando, Fla.
Joyce Mae Lane Hall, Butler
Judith Ann (Muenz) Rupert Leeper, Adams Township
Gladys J. Mickel, Butler
Harold W. “Frank” “Speed” Schoeffel, Evans City


August 01,2019


William “Bill” Clarence Birckbichler, Butler
Robert L. Eury, Gibsonia
Joyce Lane Hall, Butler
Louis R. Hermesman, Lake City, Fla.
Hobert “Bud” G. Moore, Middlesex Township
Richard A. Rudolph, Slippery Rock
Agnes Geraldine “Geri” (Graffius) Uber, Butler
Jeffry C. Wyant, Butler
Auda “Jane” Young, formerly of Evans City


July 31,2019


Richard “Rich” Clyde Allen, Butler
Keith Collins, Butler
Alan P. Martin, Butler


July 30,2019


Greg Bollinger,Hilliards
Angela Beth Caldwell Cantera, Butler, formerly of Renfrew
Jeanne Marie Bayer Desmond, Renfrew
Shirley L. Kline,Renfrew, Forward Township
Jeffrey Anthony LeDonne Sr., Polk
Joseph B. (Buster) Oliver, Ford City
Dorothy Lee Plesniak, Stone Church Road, Harmony, Lancaster Township
Joseph E. Pocchiari, Butler


July 29,2019


Ruth E. Dunbar, Harmony
James L. Korn, Butler Township
Henry Valentine “Val” Preston, formerly of East Brady
Victoria D. “Mama Vick” Smith, Lyndora
Phyllis J. Stewart, Worthington
Jack Martin Walker, Butler


July 27,2019


Frances Ann (Dulya) Graham, Butler
Joseph F. Mushinsky, Penn Township
Marjorie E. Rose, Butler
Kathryn Tymkiw, Butler


July 26,2019


Sandra S. “Sandie” Brown, Harmony
Albert Louis Elser, Valencia
James “Bonehead” Hindman, Clintonville
Betty Jack, formerly of Butler County
Shirley M. Fulton Kummer, Evans City
Darlyne K. McFarland, Butler
Audrey J. Norris, Mars
Maxine Elizabeth Richardson, Graysville, Pa.


July 25,2019



Michelle “Missy” Bowman, Butler
Michael Cavaliero, Butler
Albert Louis Elser, Valencia
John V. Hays, Butler
Frederick Richard Jervis, Grove City
John E. “Jack” Peffer, formerly of Harmony
Nichole Renee Yon, Butler


July 24,2019



Tammy L. Craig, Parker, formerly of Chicora
Diane (McKnight) Gladd, Butler
Essie L. Sefton, Cowansville
Mary Ann Shaffer, Franklin Township, formerly of Ellport
Lawrence C. (Larry) Stewart, Cabot
Darlene Winchip, East Brady
Virginia M. Yerger, Jackson Township


July 23,2019

Advertisement